در یک نگاه ساده ولی جالب، فناوری لایه نازک را می توان به ترکیب حروف الفبا و تشکیل کلمه تشبیه کرد که در آن مواد نقش حروف الفبا و پارامترهای لایه نازک مانند ضخامت و دما، نمایان گر تلفظ کلمه می باشند. این مثال ساده، بیانگر نقش فوق العاده این فن‌آوري در تولید محصولات بسیار متنوع و پیچیده می باشد. از طرف دیگر، علاوه بر تنوع بسیار محصولات منتج به این، حساسیت و دقت خیره کننده آنها نیز موجب شده که این فن‌آوري موتور پیشرانه بسیاری از علوم و فناوری ها مانند هوافضا، صنایع نیمه هادی، خودروسازی، دكوراسيون، ساخت المان های اپتیکی و ساخت سلول های خورشیدی باشد.
از این رو و با توجه به فقدان یک مرجع اختصاصی در این زمینه در کشور عزیزمان ایران، تلاش شده که
مهمترین مباحث مرتبط با این فن‌آوري، مانند ساختار تشکیل لایه، روش های متداول لایه نشانی و فرایند شکل گیری آنها، آنالیزهای سطح و لایه نازک، خلاء و فرایند ساخت فیلترهای اپتيكي به عنوان یکی از جذاب ترین کاربردهای لایه نازک، در غالب یک سایت علمی آموزشی، به عنوان یک مرجع اولیه فارسی زبان، تهیه شود. تلاش شده که با استفاده از تصاویر متنوع، انیمیشن ها و فیلمهای آموزشی اختصاصی، مطالب به شکل جامع تر در اختیار کاربران محترم قرارگیرد.
بدون شک، همکاری و مشارکت اساتید گرانقدر، مدیران محترم مرتبط با این فن آوری، کارشناسان و علاقمندان به این حوزه ارزشمند، می تواند ما را در اعتلای این مهم، در کشور عزیزمان ایران، یاری رساند.


با تشکر
جهانبخش مشایخی